flaga

 

Drodzy Państwo,

Republika Macedonii to niewielki kraj na południowym-wschodzie Europy, dokładniej na samym południu Półwyspu Bałkańskiego. Liczący nieco ponad 2 miliony mieszkańców, kraj ten znajduje się na rozdrożu ważniejszych szlaków geo-strategicznych prowadzących z zachodu Europy na wschód oraz z północy na południe naszego kontynentu, czego świadectwem jest historia tego kraju i narodu. Pomimo tego, iż pełną niepodległością Macedonia cieszy się dopiero od 8 września 1991, a częściową w ramach Federacji dawnej Jugosławii od 1944 roku, macedońska kultura jest od wieków rozpoznawalna w świecie słowiańskim i nie tylko. Ogrom pięknych i historycznie bardzo ważnych zabytków, niezliczona liczba cudownych krajobrazów i tradycyjna gościnność Macedończyków stanowią unikatowy model współżycia w tym wieloetnicznym i wielowyznaniowym kraju. Kultura antyczna, kultura rzymska i bizantyńska, podboje osmańskie i rozkwit specyficznej kultury słowiańskiej na przestrzeni dziejów, spowodowały że na tak małym terenie pozostały liczne trwałe ślady potwierdzające wyjątkową różnorodność kulturową Macedonii. Do tego można dodać idealne warunki klimatyczne panujące w tym głównie górzystym kraju, ale gdzie każdy turysta znajdzie ‘coś’ dla siebie – od nizin i dolin przez lekkie wzgórza, wysokie góry i stoki narciarskie, po piękne naturalne rzeki i jeziora. Klimat jest umiarkowany kontynentalny i śródziemnomorski, ze średnią temperaturą – zimą od 0-2 C, latem od 24-40 C, a w podręcznikach często można spotkać informację o minimum 280 słonecznych dni w ciągu roku. I właśnie przez to wszystko, Macedonia opisywana jest w pracach wielu podróżników, publicystów i naukowców.

Dlaczego Macedonia w Polsce i skąd Macedończycy w Polsce? Rodowodów i powodów jest więcej. Najważniejsze jednak jest to, że Macedończycy rzadko kiedy mieli szczęście do swoich sąsiadów, dzielili los, który w przeszłości niejednokrotnie spotykał i Polaków. Z drugiej strony, położenie geograficzne Macedonii w pewnym sensie przypomina Polskę, a główna macedońska rzeka Vardar, przecinająca ten kraj na dwie części, w sposób niesamowity przypomina największą polską rzekę Wisłę. Polacy to też naród gościnny, mocno pielęgnujący wartości chrześcijańskie i mający niezwykle burzliwą historię, tak jak w przypadku Macedończyków. Prawosławie macedońskie i polski katolicyzm to symbole zarówno dla jednych, jak i dla drugich bardzo istotne, to wartość ponadwyznaniowa, a tolerancja, która przez wieki charakteryzuje oba narody wynika właśnie z właściwej interpretacji owych cech. Macedończycy, historycznie patrząc, zawsze mieli do czynienia z nieegoistycznym wsparciem ze strony Polaków, więc tą przyjaźń pozostaje nam wszystkim, którzy osiedliliśmy się w Polsce i tych którzy nas zaakceptowali, by ją z jak największym zapałem i entuzjazmem nadal pielęgnować i kontynuować. To nasz obowiązek, m.in. jako rodziców dzieci z małżeństw mieszanych polsko-macedońskich i nie tylko. Jest to także podziękowanie za to, co Polska dla nas zrobiła podając Macedończykom rękę w trudnych chwilach podczas przesiedlenia się do kraju – patrząc z punktu widzenia Macedonii i Bałkanów – północnego.

Wspólnie zatem mamy nadzieje, że ta strona, to duże i w zasadzie największe kompendium wiedzy, które ma tutaj powstać oraz różnorodne, kompleksowe i bardzo szczegółowe informacje o dotychczas mało prezentowanej w Polsce Macedonii, przyczyni się do przybliżenia Polakom – jednak nie tak odległego kraju.

Zdravko Stamatoski

 

Kopiowanie i wykorzystywanie treści znajdujących się na stronie MojaMacedonia.pl możliwe jest tylko za zgodą autorów.