Późnym wieczorem dnia 1 stycznia 2012 roku w Skopje zmarł były prezydent Republiki Macedonii Kiro Gligorov. Miał 95 lat, był prezydentem kraju od 1990 do 2000 roku, pełniąc ten urząd jako najstarszy prezydent pewnego państwa mając 82 lat w chwili zakończenia prezydentury. Zostanie zapamiętany jako pierwszy prezydent samodzielnej i niepodległej Macedonii, który przyczynił się do pokojowego wyjścia tego kraju z dawnej Jugosławii. Był przeciwnikiem radykalnych ruchów w polityce, swoich przeciwników ideologicznych, także tych z krajów sąsiednich często skłaniał do negocjacji ws. istniejących sporów. Od 4 lat żył w pewnej izolacji z życia politycznego w kraju. Do samego końca sprawny umysłowo, mimo iż w październiku 1995 roku przeżył bardzo groźny zamach na swoje życie, podczas którego stracił jedno oko. Wówczas, po prawie rocznej nieobecności wrócił do życia politycznego w doskonalej formie i przez 4 lata pełnił urząd prezydenta, mimo faktu iż w tym czasie region byłej Jugosławii był tłem wielkich krwawych starć (naloty NATO na Kosowo i Serbię).

W przeszłości pełnił najwyższe urzędy także w dawnej Federacji Jugosłowiańskiej, m.in. w latach 60-tych ub. wieku był przewodniczącym parlamentu SFRJ. Dla Macedończyków szczególnie ważnym faktem jest, iż w roku 1944 był członkiem Prezydium ASNOM, które ogłosiło niepodległość Narodu Macedońskiego w ramach Federacji Jugosłowiańskiej.

Pogrzeb byłego prezydenta Macedonii Kiro Gligorova – najpopularnijeszego prezydenta w tym ostatnim 20-leciu – odbędzie się 3 stycznia b.r. w Skopje w Alei Zasłużonych, w obecności tylko najbliższej rodziny.