Z okazji Święta Niepodległości Republiki Macedonii, które przypada w dniu 8 września, Towarzystwo Polsko-Macedońskie w Polsce zorganizowało promocję książki autorstwa Prezesa Towarzystwa Panią  doktor Emilię Kotewską-Avramčevą oraz redaktora i sekretarza Towarzystwa, Pana Ryszarda Bilskiego pt. „Macedonia i Medycyna”. Promocja odbyła się dnia 9 września 2012 roku w Żyrardowie.

Była to dobra okazja, by zapoznać się z dziejami Macedończyków w Polsce, szczególnie z ich tragicznym losem związanym z exodusem w trakcie trwania wojny domowej w Grecji, dokładniej w Macedonii Egejskiej (1946-49). Prezes Towarzystwa Pani Kotewska-Avramčeva przedstawiła wiele niezwykle ważnych faktów z życia rodzinnego, związanych z tymi wydarzeniami, gdyż w tej tragedii ucierpiała także jej rodzina na czele z jej ojcem. Opowiadała o podłożu społeczno-politycznym oraz zwyczajowym z tego okresu i później, również po raz pierwszy publicznie udostępniła i swoje zdjęcia rodzinne. Część zdjęć została udostępniona również dzięki uprzejmości Pana Bilskiego oraz Pana generała Władysława Barcikowskiego, żyjącego bohatera i świadka tej tragedii, który organizował transport egejskich Macedończyków do Polski w latach 1948-49. Osobistym lekarzem Pana generała  w chwili obecnej jest właśnie nasza Pani Prezes.

W książce również zostało umieszczonych wiele ciekawych historii i refleksji przekazanych przez wybitnych Macedończyków mieszkających w Polsce oraz znanych Polaków z polskiego środowiska kulturalnego, którzy podają wizerunek Macedonii widziany ich oczyma. Są to m.in. Pan Profesor Krzysztof Wrocławski, Pan doktor Zoran Stojčev, działaczki macedońskiej Polonii z siedzibą w Skopje, Pani Teresa Šaurek oraz Pani Zofia Samardżiska i inni. Pan dr Zdravko Stamatoski w tej książce podaje dokładną historię – od samego początku aż do dziś – całkowitego dorobku macedonistycznego dokonanego przez polskich naukowców. Na końcu sporządzone zostało bardzo interesujące kalendarium wydarzeń związanych z dziejami naszego Towarzystwa oraz jego najważniejszych osiągnięć w zakresie współpracy i współżycia macedońsko-polskiego zarówno w Polsce, jak i w Macedonii. Autorzy Kotewska-Avramčeva oraz Bilski zadbali o każdy najistotniejszy szczegół odnośnie wyżej wymienionych kwestii, co zapewne przyczyni się do jeszcze lepszego poznania historii obustronnych relacji na każdym poziomie. Wstęp do książki napisał wielki przyjaciel Macedonii, generał dywizji Pan dr Roman Polko, były dowódca jednostki GROM oraz uczestnika wiele polskich misji wojskowych w Macedonii i w Kosovie.

Na promocję książki „Macedonia i Medycyna” obecni byli wysocy przedstawiciele polskiego i macedońskiego świata społeczno-politycznego i kulturalnego, a także i Ambasador Republiki Macedonii w Polsce i inni dostojni goście, jak i członkowie  Towarzystwa Polsko-Macedońskiego.