przerwana-odyseja-fot-karol-budrewicz

Spektakl Przerwana odyseja przygotowali doświadczeni twórcy z Polski i Macedonii, artyści scen: Teatru Modrzejewskiej w Legnicy – wędrującego po Polsce i świecie z opowieściami, które łączą ducha lokalnego, bliskiego publiczności, z uniwersalną wymową – oraz Macedońskiego Teatru Narodowego, jednej z najprężniej rozwijających się scen Południowej Europy.

Po dramatach Roberta Urbańskiego Łemko (2007) oraz Katarzyny Knychalskiej Moja Bośnia (2014) to kolejna ze sztuk w reżyserii Jacka Głomba poświęcona powojennym dolnośląskim osiedleńcom.

Tematem Przerwanej odysei jest dziecięcy exodus, efekt krwawej greckiej wojny domowej, która w latach 1946-49 toczyła się pomiędzy popierającą króla prawicą a komunistyczną Demokratyczną Armią Grecji (DAG). Partyzanci DAG stacjonowali przeważnie w górach na północy Grecji, w Macedonii Egejskiej, gdzie mieszkali Macedończycy-Słowianie. Zwabieni komunistyczną propagandą (m.in. obietnicą przyznania praw narodowościowych) lub po prostu zwerbowani siłą walczyli po stronie komunistów. Stalin zdecydował jednak, że Grecję zostawi aliantom – po stronie króla stanęły Wielka Brytania i USA, bezlitośnie bombardując także ludność cywilną. Przyparci do muru dowódcy DAG wiosną 1948 roku nakazali ewakuację niemal trzydziestu tysięcy dzieci z kontrolowanych przez siebie terenów do krajów Europy Środkowej i Wschodniej. To miała być krótkotrwała migracja. W rzeczywistości ogromna większość tych dzieci nigdy nie wróciła na ojczystą ziemię.

Przeszedłszy trudną drogę, część tych dzieci trafiła do Polski (przeważnie na Dolny Śląsk). Tu znalazły swój prawdziwy dom. To Polska pozwoliła im wyleczyć się z wojennej traumy, zapewniła wykształcenie i życiową szansę. Dźwigający się z wojennych ruin kraj, na który opadała właśnie żelazna pięść stalinizmu, stać było na niewiarygodny wysiłek organizacyjny i wielką dozę ludzkiego współczucia. Przypominanie tego faktu jest nie tylko historyczną ciekawostką. Współczesność stawia nas przed podobnymi wyzwaniami. Do Europy – krainy wprost nieprawdopodobnie bogatej – coraz liczniej przybywają uchodźcy, ofiary wojen i nędzy, spotykając się z bardzo różnym przyjęciem. Czy potrafimy im pomóc – jako państwa i jako pojedynczy ludzie? Czy dysponując nieporównanie większą potęgą i zasobami, umiemy wyciągnąć rękę do potrzebujących? A jeśli nie, to dlaczego?

Ludzkie losy przedstawione w spektaklu mogą też skłonić do refleksji na temat tożsamości narodowej i kulturowej, lojalności wobec państwa i języka, metod wychowania dawniej i dziś, granicy między pomocą a indoktrynacją itd.

Dwujęzyczny spektakl (z napisami) składa się z dwóch części. Pierwsza jest spojrzeniem dorosłych Polaków, którym przypadły w udziale opieka i kontakty z dziećmi-uchodźcami. W drugiej, z udziałem aktorów macedońskich i polskich, powraca się do wspomnień z przeszłości, ale już z perspektywy dorosłych, zdolnych wreszcie do analizy wydarzeń, których byli uczestnikami, jako dzieci.

Po prapremierze na scenie Macedońskiego Teatru Narodowego w Skopje (17 września 2016 r.) artyści polscy i macedońscy wyruszyli w podróż, prezentując Przerwaną odyseję mieszkańcom takich miast Macedonii jak Kumanovo, Prilep, Strumica, Veles, Štip, Ochryd i Bitola. Po premierze w Legnicy (18 listopada) spektakl obejrzy publiczność w Gorzowie (33. Gorzowskie Spotkania Teatralne, 19 listopada), we Wrocławiu (w ramach ESK, 21 listopada), Wałbrzychu (XIV Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne, 22 listopada), Jeleniej Górze (Teatr im. Norwida, 23 listopada), Katowicach (Teatr Śląski, 26 listopada) i Krakowie (Teatr Łaźnia Nowa, 27 listopada).

fot-karol-budrewicz-zdjecia-z-proby-przerwana-odyseja-2

reżyseria: Jacek Głomb, scenografia: Małgorzata Bulanda.  muzyka:  Goran Trajkoski. choreografia: Aleksandra Kočovska- Načeva, aktorzy:  Saška Dimitrovska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Biljana Jovanovska, Snežana Konevska-Rusi, Zuza Motorniuk,  Sofia Nasevska-Trifunovska, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Trajcze Ǵorgijev, Vlado Jovanovski,  Mateusz Krzyk, Borče Načev, Paweł Palcat, Tome Vitanov, Paweł Wolak. muzycy (na  żywo):  Petar Hristov, Petar Smilev, Saško Temelkoski, Slavčo Kočev,  premiera:  17 września 2016 r. w Skopje oraz 18 listopada 2016 r. w Legnicy

 

Spektakl sfinansowano ze środków polskiego Ministerstwa Kultury  i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Kultury Republiki Macedonii.

 

Więcej informacji na: http://www.teatr.legnica.pl/

Zapraszamy bardzo serdecznie w imieniu dwóch Teatrów oraz Towarzystwa Polsko-Macedońskiego!