Z komórki Marysi 484.jpg

Etno Dom Szanczewych –  jeden z najpiękniejszych budynków Kratova, a zarazem pierwszy dom etnograficzny w regionie Osogovo, znajdujący się w północno-wschodniej Macedonii.

Stevče Donevski, obecny właściciel, postanowił wyremontować to ponad 300 – letnie arcydzieło architektury przy pomocy tradycyjnych metod budowniczych. Zachował przy tym oryginalny styl i wygląd typowego, starego domu z Kratova.

Mottem, które przyświeca Etno-Domowi Szanczewych jest „Cichy hostel ze slow foodem”.

Etno dom Szanczewych został nazwany na cześć poprzedniej właścicielki. Mieszkańcy Kratova nazywali ją „Szana”, co w miejscowym dialekcie oznacza piękną, nowoczesną i modnie ubraną kobietę.

Dom ten znajduje się w starej części miasta, w pobliżu  wieży Sreskata. Remonty i przebudowy nic nie zmieniły z pierwotnego wystroju wnętrz, odwiedzający mogą poczuć ducha dawnego lokalnego życia.

Wyposażenie stanowią oryginalne, odrestaurowane przedmioty. Ponadto do Etno domu należy winiarnia, gdzie oprócz kratovskiego wina i rakiji znajdziemy wiele pamiątek.

Nie jest to typowy obiekt turystyczny, z określonymi standardami – jest to miejsce, w którym jest się gościem w czyimś domu. Podczas pobytu odwiedzający mogą sobie przygotować tradycyjne macedońskie potrawy, które je się na co dzień.

Chociaż dom nie jest jeszcze w pełni przygotowany, przyjął i oczarował już pierwszych zagranicznych turystów, ujął ich długą historią  i zabytkową architekturą – średniowiecznymi wieżami i mostami.

Brytyjscy turyści Rachel i Brian Wiliams napisali w księdze gości, że na zawsze zapamiętają pobyt w Kratowie jako jeden z najpiękniejszych momentów w ich podróży.

Właściciel Etno domu Szanczewych, Pan Stevče Donevski znany jest również z produkcji oryginalnego wyrobu soli, tzw. k’cana sol (tłuczona sól). Dzięki dodawaniu do niej niezwykłych ziół z niepowtarzalnym aromatem, k’cana sol stała się pewnego rodzaju markowego produktu.

 

 

W centrum Kratova, na przepięknej ulicy Skopijskiej, pomiędzy wąskimi brukowanymi uliczkami, wznosi się Dom Szanczewych. Wybudowany w 1921 roku w sąsiedztwie wiekowych wież przywodzi na myśl minione czasy.

Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest szeroko otwarta brama. Przestronne podwórko wita wszystkich przechodniów, którzy przypadkowo bądź nie, trafili do Szanczewych. Od samego progu daje się odczuć gościnną atmosferę. Kilka kotów wygrzewa się w ogrodzie, najbardziej z nich wyróżnia się Mečo, największy i najsilniejszy z lokalnych kotów. Podchodzi i łasi się do każdego pokazując, że czuje się jak u siebie.

Na parterze domu jest regał ze specjałami z rodzinnej spiżarki. Za starymi, drewnianymi, otwartymi na oścież drzwiami ukrywają się tysiące zabytkowych przedmiotów gospodarstwa domowego, starannie zebrane i utrzymane. Niżej, w piwnicy znajdziemy mnóstwo narzędzi związanych z dawnymi rzemiosłami, kadzie wina i rakiji, plecione koszyki, stare  monety, zdjęcia, narzędzia rolnicze, próbki kamieni górniczych… Wśród tych wszystkich bibelotów znajduje się koło zębate, które jest symbolem płynącego czasu, minionych pokoleń i ich stylu życia. Artefakty te ciągle tam są, żeby uświadamiać nam, że powinniśmy być dumni z naszych korzeni.

Oczywiście najważniejszą osobą w domu jest Stevče Donevski, zawsze gotów opowiedzieć nam ciekawe historie związane z tymi pamiątkami czy powtórzyć dawno zapomniane słowa, jak: ускија, пирустија, ѕ’мба, сантрач, утија, тревоњче, букла, саџак, чекр’к, вериги, клашна.

Więcej zdjęć z Kratova oraz Etno domu Szanczewych na http://www.etnohouse.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=72&Itemid=468

Z macedońskiego na język polski przełożyła Katarzyna Krzewicka, absolwentka Wydziału Politologii UMCS w Lublinie