skopje1Dziś mija dokładnie 50 lat od wielkiego i katastroficznego trzęsienia ziemi w Skopje, stolicy Republiki Macedonii. Trzęsienie o sile 6,1 stopni wg skali Richtera miało miejsca o godz. 5:17 nad ranem, a w katastrofie tej zginęło 1.070 osób, z czego 120 to dzieci. Rannych zostało ok. 4.300 mieszkańców Skopja, a ok. 200 tys. osób straciło swoje domy.

Skopje niebawem stało się symbolem wielkiej solidarności ludzi z całego świata, samoloty i pociągi z żywnością, odzieżą, wodą do picia, itp. nieustannie przywoziły niezbędną pomoc dla cierpiących. Polska była jednym z krajów, która również się w tej akcji włączyła, a Skopje stało się „miastem solidarności”, z czego znani są także Polska i Polacy.

Głównym architektem odbudowy naszego pięknego, ale zburzonego miasta stał się wówczas słynny japoński architekt Kenzo Tange, natomiast jednym z pozostałych również wybitnych architektów, którzy mieli odbudować Skopje na skali wielkiej europejskiej metropolii, to polski architekt Adolf Ciborowski. Do dziś w naszej stolicy widnieje ulica ku jego czci.

Według przypuszczeń ówczesnych i późniejszych analityków, siła rażenia była tak mocna (linia epicentrum rozciągała się wzdłuż samej rzeki Vardar, dzieląca Skopje na dwie części), że gdyby uderzenie to nastąpiło nie podczas sezonu wakacyjnego, w trzęsieniu mogło zginąć aż 20.000 ludzi!

Skopje jest zatem miastem pokoju, przyjaźni i ciepłego klimatu, Polacy do dziś chętnie odwiedzają i miasto, i cały kraj, a prawie nie ma starszego Polaka, który nie pamięta o tej tragedii chociaż z ówczesnych prasowych relacji solidaryzując się z nią.

W tej chwili Skopje staje się jeszcze ważniejszym centrum kultury, historii i tradycji macedońskiej, obok nowopowstałych widnieje dużo budynków zbudowanych ponownie na wzór tych, co wówczas ucierpiały, tym samym stając się miastem, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością, chrześcijaństwo z islamem, Wschód z Zachodem. Miasto liczy w chwili obecnej ponad 600.000 mieszkańców i jest jedno z największych i najbardziej rozpoznawalnych miast w tym regionie Europy Południowo-Wschodniej.

Zapraszamy niebawem do zaktualizowanej zakładki Turystyka, gdzie będzie można zobaczyć fotografie starego i nowego Skopja.

Reklamy